Med Samhandlingsreformen vil spesialisthelsetjenesten skrelle av seg oppgaver - som kommunehelsetjenesten må takle.
-Har kommunene ressursene og kompetansen som skal til for å håndtere og løse alle problemstillingene de kommer til å få i hendene, spør Bård Paulsen.
I dag holdt Bård Paulsen, forsker ved Institutt for samfunnsmedisin i SINTEF Helse, innledningsforedraget på et miniseminar for NAPHAs referansegruppe.
Referansegruppen skal komme med innspill til hva NAPHA kan eller bør gjøre for å styrke kommunene i møtet med Samhandlingsreformen.
Spesialisthelsetjenesten kommer til å spisse seg inn på de spesialiserte oppgavene. Kommunehelsetjenesten får flere oppgaver og større ansvar.
-Arbeidsoppgaver knyttet til diagnostikk/behandling, pasientopplæring, kronikeromsorg og rehabilitering vil sige over til kommunehelsetjenesten, skisserer Paulsen.
Dette er noen av de viktige endringene som vil komme som en konsekvens av Sammhandlingsreformen.
I foredraget oppsummerte Paulsen også områdene der kommunehelsetjenestens innsats blir viktig:
- Hovedutfordringene i dag er at helsetjenestene er for fragmenterte, at befolkningen blir eldre og at det gjøres for liten innsats for å begrense og forebygge sykdom, mente Paulsen.
Spørsmålet nå er hvordan samhandlingen kan bli bedre for at pasientene skal få rett behandling - på rett sted - til rett tid.
Dette var noen av spørsmålene som ble stilt i diskusjonen etter foredraget.
Det var ett av poengene, da Fremsam, nettverk for helsefremmende samfunn, arrangerte nettverkssamling om bærekraft og folkehelse.
– Vi vil forske på hvordan deltakerne opplever å komme tilbake til arbeidsstedet sitt med «naturen i ryggsekken», sier Lerstein og Jones
– Spesialisthelsetjenesten var god å ha, da midlene rant ut, og kommunene ikke klarte å prioritere å støtte Recovery Ressursbase
– Det kan demme opp for negativ utvikling, både menneskelig og økonomisk, sier Petter A. Linstad, folkehelsekoordinator i Eidskog kommune.
Ansvarlig redaktør: Ellen Hoxmark
Webredaktør: Ragnhild Krogvig Karlsen
NAPHA er en avdeling i
NTNU Samfunnsforskning AS
Skriv og del:
Vil du skrive en artikkel på Napha.no?