Kommuner som har hatt ekstraordinære utgifter til psykososial oppfølging får tilskudd.
Etter 22. juli har kommunene fulgt opp innbyggerne både gjennom de ordinære tjenestene og gjennom ekstraordinære tilbud.
Over Statsbudsjettet i 2012 bevilger Regjeringen 50 millioner kroner til psykososial oppfølgingen i kommunene, i følge Regjeringen.no.
Fra før er det gitt 80 millioner kroner i tilleggsbevilgning i 2011 som følge av angrepet på Regjeringskvartalet og Utøya i sommer.
-Det er svært viktig at kommunene sørger for en aktiv og tett oppfølging av de rammede. Mange har fått, og får fortsatt god oppfølging. Vi fordeler nå midler til ekstraordinære utgifter knyttet til dette arbeidet, sier helse- og omsorgsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen.
Midlene er fordelt til Fylkesmennene, som står for den endelige fordelingen til kommunene.
Fredag delte kommuner i Midt-Norge erfaringene fra arbeidet med oppfølgingen. Dette foregikk på en konferanse i regi av Fylkesmannen i Sør-Trøndelag.
Det var ett av poengene, da Fremsam, nettverk for helsefremmende samfunn, arrangerte nettverkssamling om bærekraft og folkehelse.
– Vi vil forske på hvordan deltakerne opplever å komme tilbake til arbeidsstedet sitt med «naturen i ryggsekken», sier Lerstein og Jones
– Spesialisthelsetjenesten var god å ha, da midlene rant ut, og kommunene ikke klarte å prioritere å støtte Recovery Ressursbase
– Det kan demme opp for negativ utvikling, både menneskelig og økonomisk, sier Petter A. Linstad, folkehelsekoordinator i Eidskog kommune.
Ansvarlig redaktør: Ellen Hoxmark
Webredaktør: Ragnhild Krogvig Karlsen
NAPHA er en avdeling i
NTNU Samfunnsforskning AS
Skriv og del:
Vil du skrive en artikkel på Napha.no?